Nagyon sok féle recept létezik a különféle elbeszélésekben. Én mivel a „ Hortobágy mellyékén „ nőttem fel, így a hortobágyi pásztorok által elkészített slambucot ismerem és főzöm is a gyerekkoromban megtanultak alapján. Maga slmabuc nagyon jól ki lett találva a nomád életvitelt folytató, szinte az egész életüket a pusztán töltő emberek által. Az alapanyagok és maga az elkészült étel is nem volt romlandó, tárolni lehetett a nyári nagy melegben is, elkészítése is egyszerű volt, elfogyasztásához sem kellett sok eszköz, ugyanakkor igen tápláló laktató étel volt. Adta az energiát a nehéz munkájukhoz. Az elbeszélések alapján mondom, hogy valamikor, amikor az étel elkészült a nagy bográcsban a számadó, vagy a legnagyobb rangú pásztor kitette középre, kanalával cikkekre osztotta és mindenki nekilátott az evéshez a maga cikkelyéből. Ha véletlenül valamelyik- különösen fiatal bojtárlegény más cikkelyébe nyúlt volna a számadó a kanala nyelével jót húzott a rendetlenkedő kezére! Igen jó és gyors módszer volt a fegyelmezésre!
Hozzávalók fejenként:
- 150 g zsírszalonna
- 300 g burgonya
- 3 marék lebbencstészta
- Fél fej hagyma
- Só
A mai változatában még kell hozzá szintén fejenként 1,5 dl házipálinka, 3 üveg sör. De ezeket még véletlenül se a bográcsba öntsük, hanem a szakácsba és a vendégseregbe. A szakácsnál vigyázzunk, hogy a java részét már csak a slambuc elkészülte után kapja meg.
Előkészületek: A burgonyát 2 mm vastag szeletekre vágjuk és félre tesszük. A hagymát apró kockákra vágjuk. A szalonnát szinté kis kockára vágjuk. Nem nagy lángon a szalonnát zsírjára pirítjuk, majd a tepertőjét kiszedjük és félre tesszük. / vigyázva, hogy a tisztelt vendégek ne zabálják fel az egészet, mert ez nálam nem mindig sikerül megoldani! / A bográcsba levő zsiradékban szép egyenletes pirosra megpirítjuk a lebbencs tésztát és szintén kiszedjük a bográcsból. Helyére a hagymát tesszük, üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a burgonyát. Vízzel felöntjük és felfövésig főzzük. Ekkor sózzuk utána, mert a szalonna is tartalmaz sót és korábban nagyon elsózhatjuk az egészet!!! Ezek után hozzátesszük a tésztát és ha kicsit megpuhult összekeverjük a burgonyával. Ekkor kerül bele a maradék szalonna tepertő is. Ezután már nem keverjük az ételt, hanem először rázogatjuk és forgatjuk. Vigyázni kell a tűzre, már csak parázson szabad tovább készíteni!!!!!! Ha a széle leragad a bográcshoz akkor a kanál fokával lenyomkodhatjuk. Később már csak a bogrács fülét fogva az egészet rántva forgathatjuk át . Sok forgatás kell hozzá, a 32.-nél már egy szépen egybe forgatható étel lesz, amelyből a víz szinte teljesen elpárolgott és kezd szépen pirulni. Sok zsír kell hozzá, ezért nem szabad sajnálni a szalonnát tőle! Létezik mezítlábas változata is. Ekkor a tésztát nem pirítják meg, hanem a burgonya félfövésekor hozzáadják, a többi része megegyezik az előzőekkel.
Nem könnyű ennivaló, de nagyon finom, és egy-egy kerti partin határozottan jó hangulatú ma is és ilyenkor még a nehezebb ételek is elmennek. Az elkészítéséhez kb. három óra kell, de megéri, mert közben jókat lehet beszélgetni. Jó étvágyat kívánok hozzá!
A receptet beküldte: Péntek György
Utolsó hozzászólások